« ما راست قامتان جاودانه تاریخ خواهیم ماند». شهید مظلوم دکتر بهشتی

غرب خیانت اوباما به دموکراسی در بحرین را نادیده گرفته است/ سنی‌ها هم در اعتراضات حضور دارند

نویسنده : شمع
تاریخ:چهارشنبه بیست و هفتم دیماه سال 1391-ساعت 10 و 34 دقیقه و 02 ثانیه

یک تحلیلگر غربی با اشاره به ادامه سرکوب مردم توسط حکومت آل خلیفه در بحرین، از بی‌تفاوتی آمریکا، غرب و جامعه جهانی به وضعیت سرکوب جریان دموکراسی خواهی در بحرین به شدت انتقاد کرد.

خبرگزاری فارس: غرب خیانت اوباما به دموکراسی در بحرین را نادیده گرفته است/ سنی‌ها هم در اعتراضات حضور دارند

به گزارش فارس، «لری دایاموند» یکی از اعضای اندیشکده آمریکایی «هوور» در مقاله‌ای با عنوان «غرب خیانت اوباما به دموکراسی در بحرین را نادیده گرفته است» که در نشریه آتلانتیک منتشر شد، نوشت: در حالی که دنیا نقاط حساس خاورمیانه را به نظاره نشسته است، رژیم سلطنتی بحرین همچنان به سرکوب ناراضیان و مخالفان حکومت استبدادی در این کشور ادامه می‌دهد و این کاخ سفید است که اجازه داده چنین اتفاقی بیفتد.

* بحرین در میان کشورهای عربی بیشترین وابستگی را به عربستان دارد

 از میان شش کشور عربی که با خواست مردم برای دموکراسی همزمان با شروع حرکت‌های مردمی در جهان عرب در دو سال پیش به لرزه افتادند، بحرین راحت‌ترین فراموش شده است. در مقایسه با تونس، مصر، لیبی و یمن که در آنها دیکتاتورهای این کشورها سرنگون شدند، مقامات رژیم پادشاهی بحرین مخالفان دمکراتیک در این کشوررا سرکوب کرده‌اند.

از میان این شش کشوری که به تب انقلاب‌های مردمی گرفتار شده‌اند، بحرین از نظر اندازه و جمعیتی کوچکترین آنها است که تنها 1.3 میلیون نفر جمعیت دارد (نیمی از آنها از شهروندان این کشورنیستنند) که در یک جزیره‌ای خشک و بی آب و علف زندگی کنند که تنها یک سوم ایالت «رود آیلند» [ایالتی کوچک در شمال شرقی آمریکا] وسعت دارد.

بحرین به اندازه همسایگان کوچک خود در منطقه خلیج فارس مانند کویت و امارات عربی متحده ثروتمند نیست. بحرین در میان کشورهای عربی خاورمیانه شاید یکی از کشورهایی است که بیشترین وابستگی و تکیه را به همسایه قوی خود یعنی عربستان سعودی دارد. عربستانی که در ماه مارس 2011 به منظور نجات رژیم پادشاهی شدیداً غیرمردمی آل خلیفه اقدام به مداخله نظامی در این کشور کرد.

* انقلاب بحرین، فراموش‌شده از سوی دنیا

اما در کنار مشکلات فزاینده‌، بحرین کارت برنده‌ای نیز دارد که عبارتست از موقعیت مکانی آن کشور در مرکز خلیج فارس که در فاصله کمتر از 100 مایلی (160 کیلومتری) سواحل ایران قرار دارد و میزبان ناوگان پنجم نیوری دریایی آمریکا است و اساس امنیت دریایی در منطقه و یک وزنه‌ای اجتناب ناپذیر در برابر تمایلات ایران برای دستیابی به سلطه منطقه‌ای است.

از این رو بحرین یکی از همپیمانان راهبردی بزرگ ایالات متحده آمریکا است. به همین دلیل است که به خیابان‌های آمدن بیش از یک چهارم از کل شهروندان بحرین به امری بدل شد که شبکه الجزیره از آن به این صورت یاد می‌کند که بحرین «انقلاب عربی است که توسط عرب‌ها طرد شده، توسط غرب نادیده انگاشته شده و از سوی دنیا فراموش شده است.»

* آمریکا خود را به مسایل بحرین بی‌تفاوت نشان می‌دهد

ایالات متحده آمریکا گهگاهی در بیانیه‌هایی که صادر کرده درباره دستگیری‌ها و محکومیت‌ها در این کشور ابراز نگرانی کرده اما همواره خود را به عنوان قدرتی نشان داده که مسایل بزرگتر و مهمتری دارد که باید به آنها رسیدگی کند.

از زمانی که بحرین‌ها برای نخستین بار از 14 ماه مارس 2011 به خیابان‌های کشور ریختن و خواستار بازنگری در قانون اساسی کشور و گذار به دموکراسی شدند، ایالات متحده درگیر تنش سخت و دشوار انتخاب میان منافع امنیتی و نگرانی‌های اخلاقی شد. نظام آل خلیفه در بحرین بخاطر حس ناامنی شدید نسبت به وضعیت اقلیت سنی‌ حاکم بر اکثریت شیعیان در این کشور، با استفاده از زور به اعتراضات آرام مردمی در میدان لوء لوء [مروارید] منامه واکنش نشان داد. در پنجشنبه خونین برابر با 17 فوریه، نیروهای امنیتی شیخ حمد، پادشان این کشور به تظاهرات‌کنندگان یورش برده و تا نیمه‌های شب به سرکوب آنها پرداختند و 4 نفر را کشته و بیش از 300 نفر را زخمی کردند.

* حتی سنی‌های بحرین نیز در تظاهرات شرکت داشته و خواستار عدالت شدند

در ابتدا، تظاهرکنندگان تنها خواستار آزادی، دموکراسی و برابری بودند (که می‌توانست نظام پادشاهی را بر اساس اصول قانون اساسی جدید و محدودیت‌ در اختیارات، حفظ کند). حتی بسیاری از سنی‌های بحرین که غیر از خانواده سلطنتی برخوردار از مزیت‌ها، هستند در این تظاهرات شرکت کرده و خواستار پاسخگویی و عدالت شدند.

* اکثریت شیعه بحرین بطور کلی از قدرت و ثروت کشور محرومند

بخصوص، اکثریت شیعیان بحرین – که از زندگی به عنوان شهروندان درجه دوم کشور خسته‌ شده‌اند – به طور کلی از تقسیمات قدرت و ثروت کشور محروم مانده‌اند. مقایسه میان خانه های محقر و محله‌های پرجمعیت مسکونی آنها و زمین‌ها و کاخ‌های پرخرج خانواده سلطینی هم‌اکنون به روشنی به صورت مستند درآمده است.

پنج سال پیش از این، فعالان بحرینی از سایت نقشه زمین گوگل برای نمایش ده‌ها تصویر ماهواره‌ای از ملک‌های سلطنتی استفاده کردند تا بسیاری از آنها در جزایر خصوصی قرار داشته و دارای کاخ‌های فوق‌العاده و استخرهای شنا، باغ‌های زیبا، قایق‌های بادبانی و حتی زمین بازی خصوصی، مسیر مسابقه و زمین شکار هستند.

با این حال، توافق بر سر تقسیم قدرت می‌توانست کارگر باشد اگر رژیم بحرین به جای سرکوب به تظاهرات سال 2011 از طریق مذاکره واکنش نشان می‌داد. نهایتاً این که شیخ حمد،‌ پادشاه بحرین در شرایطی قدرت را در سال 1999 به دست گرفت که قرار بود یک اصلاحات سیاسی پیشه کند. به او و ولیعهدش گفته شده که از انعطاف دوری کنند. ساختار رسمی پارلمان کشور در سال 2010 به جامعه سیاسی میانه‌روی شیعه یعنی حزب «الوفاق» اجازه داد تا 18 کرسی از 40 کرسی مجلس نمایندگان را به دست آورند.

* از نظر ریاض، یک دولت شیعه در بحرین به معنی افزایش مطالبات شیعیان عربستان است

اگر هم در زمانی که اعتراضات مردمی در فوریه 2011 آغاز شدند اصلاحات سیاسی و یک راهکار مذاکره‌ای به عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح بود اما این گزینه‌ای نبود که مدنظر رژیم پادشاهی عربستان و همپیمانان تندروی بحرینی ریاض مثل نخست‌وزیر و رئیس دادگاه بحرین نبود. نظام سعودی به شدت درباره حفظ ثبات در استان نفت‌خیز شرقی خود حساس است منطقه‌ای که بیشتر سه و نیم میلیون شیعه عربستان سکنی دارند و اکثریت جمعیت منطقه را تشکیل می‌دهند. از نظر محفل آل سعود، دورنمای یک دولت تحت حاکمیت شیعیان در بحرین به معنی افزایش درخواست‌ها برای حق و شأن برابر از سوی شیعیان خود عربستان بود.

* کشتن معترضان از شدت و وسعت اعتراضات کم نکرد

پنجشنبه خونین بحرین شاید بساط میدان لوء لوء را برچید اما تنها بر آتش خشم مردم افزود. پنج روز بعد از آن بود که 100 هزار بحرینی یعنی حدود 15 درصد از جمعیت بومیان این کشور برای ادای احترام به تظاهرات کنندگان قربانی رژیم، دست به تظاهرات زدند. با افزایش اندازه و شدت اعتراضات، شیخ حمد پیشنهادهای سازش ملایمی را مطح کرد اما این پیشنهادها هم اندک و هم بسیار دیرهنگام بودند.

در آن زمان اکثریت شیعه و قیام کرده‌ای که چیزی جز یک نظام مشروطه نمی‌خواستند خواستار پایان کلیت نظام پادشاهی در این کشور شدند. با افزایش اعتراضات در ماه مارس 2011، نظام پادشاهی بحرین از شورای همکاری خلیج فارس که تحت نفوذ عربستان است، کمک خواست. در بامداد روز 17 مارس بود که 5 هزار قوای نظامی با حمایت تانک و بالگرد تظاهرکنندگان را که به میدان لوء لوء بازگشته بودند سرکوب کردند.

بیش از هزار نفر دستگیر شدند که در میان آنها چندین نفر از سران جنبش «حق» بودند که در اعتراض به قانون اساسی مصوب سال 2002 این کشور و تصمیم الوفاق برای شرکت در انتخابات از جنبش الوفاق جدا شدند. این گروه تحت رهبری «حسن مشیمع» و یک استاد و فعال حقوق بشر میانه‌رو به نام عبدالجلیل قرار داشت.

* تبدیل بحرین به جزیره ترس

سرکوب 17 مارس ضربه‌ای سخت به آرزوی مردم برای رسیدن به دموکراسی در بحرین بود و آغازی بر سقوط بیشتر رژیم به سرکوبگری شدیدتر بود. بعد از آن وضعیت فوق‌العاده در کشور اعلام شد و با کتک زدن بیماران در بیمارستان‌ها، دستگیری وسیع کارکنان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، جلوگیری از رسیدگی پزشکی به مصدومین، موج جدید دستگیری‌های ناراضیان غیرخشونت طلب، مجازات اقتصادی، سانسور روزنامه‌های و رسانه‌های اجتماعی همراه بود. چنین میزان خشونت پلیس شدید بود که شبکه بی‌بی‌سی از بحرین به نام «جزیره ترس» نام برد.

* بحرین به صورت سازماندهی‌شده سران مخالفان را شکنجه می‌کند

 مسایلی که در بالا به آنها اشاره شد برای توصیف شرایطی بود که در آن دادگاه عالی استیناف بحرین چند روز پیش حکم حبس ابد برای هفت نفر از بحرینی‌هایی صادر کرد که متهم به اقدام علیه نظام این کشور بودند. از جمله این افراد رهبران جنبش حق و «عبدالهادی الخوجه» بنیانگذار مرکز حقوق بشر بحرین بود (البته وی ملیت دانمارک را هم دارد). خوجه بعد از دستگیری در فوریه 2012 به مدت 110 روز در اعتصاب غذا به سر برده است.

استفاده از شکنجه از سوی سرویس‌های امنیتی نظام بحرین علیه بازداشت شدگان بسیار گسترده و نظام‌مند بوده است و برای تنبیه،‌ تحقیر و شکستن روحیه سران معترض به کار گرفته شد. روز 19 مه 2012 بود که عبدالجلیل در بیانیه ای 22 صفحه ای به تشریح جزئیات بدرفتاری با وی در زندان پرداخت. خلاصه بیانیه اینگونه است: در بامداد 17 مارس 2011، گروهی از مردان نقاب‌دار به خانه‌ای او حمله کرده او را کتک زده و دست بسته و به زو به مکانی نامعلوم بردند بدون این که حکمی برای دستگیری وی داشته باشد.

عبدالجلیل که میان دوستان غربی خود به «ای جی» معروف است در کنار 13 فعال شیعه دیگر کتک خورده، بازجویی شده برای مدت 50 روز در سلولی به ابعاد 2 در 3 متر نگه داشته شدند. در طول این مدت عبدالجلیل بدون این که از جرم خود خبر داشته باشد یا این که تفهیم اتهام شده باشد، بازجویی شد. در حالی که خود وی زیر شکنجه شوک‌های الکتریکی، محرومیت از خوراک، آب و خواب بود، پسر بزرگش نیز در زندان و زیر شکنجه به سر می‌برد.

او که از زمان تولد مشکلات حرکتی دارد، از نیازهای درمانی دور مانده و او را مجبور کردند که برای ساعت‌ها بدون عصای خود روی یک پا کار کند. مقامات بحرینی همچنین بطور مرتب مانع از این می‌شدند که نماز یومیه خود را ادا کند و او را تهدید کردند. با توجه به شناختی که من [ نویسنده مقاله] از عبدالجلیل دارم ( این که او آدم میانه‌رو و سخاوتمندی است که عضو مرکز دموکراسی استنفورد نیز بوده است) می‌توانم عنوان کنم که ادعاها و اتهاماتی که از سوی او مطرح شده، حقیقت دارند.

* پیشنهادهای کمیته مستقل تحقیق بحرین به اجرا در نیامده است

سازمان‌ها حقوق بشری استنادات بسیاری از موارد مشابه دیگر را ارایه کرده‌اند. این کار همچنیناز سوی کمیسیون مستقل تحقیق بحرین که در 29 ژوئن 2011 تأسیس شد نیز صورت گرفت. این کمیسیون شامل شخصیت‌های شناخته شده بین‌المللی بود. این کمیسیون متوجه شد که «اقدام نظام‌مند» از «شکنجه و درگیر سوء رفتارهای بدنی و روانی» صورت گرفته ضمن این که نوعی «مصونیت» برای عاملان این اقدامات وجود دارد.

این در حالی است که بیشتر پیشنهادهای این کمیته برای انجام اصلاحات ساختاری هنوز به مرحله اجرا در نیامده است با وجود این که درخواست‌های مکرری از سوی آمریکا و مقامات اتحادیه اروپا برای برگزاری گفت‌وگو و آشتی و اصطلاحات جدی در بحرین وجود داشته اشت. (درخواستی که از سوی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا دو هفته پیش از اعلام گزارش کمیسیون مستقل تحقیق بحرین در 23 نوامبر 2011، مطرح شد.)

* آمریکا بحرین را مهمترین همپیمان غیرعضو ناتو برای خود می داند

 متأسفانه، حتی بعد از اعلامیه احکام قضایی جدید در بحرین در چند روز گذشته، بحرین از سوی غرب نایده گرفته شده است. آمریکا که هنوز به حکم نهایی دادگاه مبنی بر حبس ابد برخی از معترضان واکنش نشان ندده، گهگاهی در بیانیه‌هایی فقط به ابراز نگرانی از دستگیری‌ها و محکومیت‌ها بسنده کرده اما همواره به گونه‌ای رفتار کرده که به عنوان یک قدرت جهانی موارد مهمتری است که باید به آنها رسیدگی کند.

سند روابط آمریکا و بحرین که توسط وزارت امور خارجه این کشور در ماه اوت 2012 به روز شد از بحرین به عنوان «شریک حیاتی آمریکا در طرح‌های دفاعی و یکی از همپیمانان بزرگ غیر عضو ناتو» نام برده است. چیزی که در این جریان چندان به چشم نمی‌آید، استفاده از عبارت‌ها و زبان ملایمی است که بر ضرورت اصلاحات و آشتی در بحرین تأکید دارد.

* عربستان و بحرین بیش از آمریکا نیازمند حضور نظامی آمریکا در منطقه هستند

 اینگونه رفتار حکایتی قدیمی در سیاست خارجه کشوری است که به بزرگترین دموکراسی دنیا معروف است. ما اکنون مانند همیشه نیاز اساسی به حفظ حضور قوی امنیتی در خلیج فارس داریم اما لازم نیست کاری کنیم که نظام بحرین از این امر برای توسعه مناقشه‌ای فرقه‌ای استفاده کند که این همپیمان نزدیک آمریکا را در مقابل ستون پنجم ایران قرار می دهد. ما همچنین نباید برگ‌هایی که در اختیار داریم را دستکم بگیریم.

بحرین و عربستان بیش از ما در معرض تهدید مستقیم ایران هستند و آنها هستند که نیاز دارند حضور نظامی ناوگان پنجم آمریکا در منطقه را تثبت شود نه ما که برای حفظ منافع امنیت ملی خود، حضور در منطقه را ضروری می‌دانیم. همانطور که در همه مواردی که پای منافع و اصول و مبانی آمریکا در عرصه جهانی مطرح بوده، ما نتوانسته‌ایم آنطور که باید از اهرم‌های خود استفاده کنیم.

* اظهارات اوباما در حمایت از دموکراسی در حد حرف باقی مانده است

 وضعیت بحرین نه تنها به شدت غیرعادلانه است بلکه وضع به همین شکل باقی نخواهد ماند. دیر یا زود اکثریت مردم در این کشور با انرژی و ناراحتی شدیدتر به عرضه خواهند آمد و وقتی این اتفاق بیفتد خشم شدید آنها نصیب آمریکا نیز خواهد شد. عبدالجلیل بحرینی‌ها شریک طبیعی همه ما در تلاش مردمی برای رسیدن به آزادی در جهان عرب است اما ما آنها را از دست داده‌ایم. انتظار ما از باراک اوباما بعد از اظهاراتش در ژوئن 1999 در قاهره بیش از این ها بود، او در آن زمان گفته بود که آزادی، دموکراسی و حاکمیت قانون «تنها ایده‌‌های آمریکایی نیستند بلکه ایده‌های بشری هستند و به همین دلیل است که آمریکا از این خواسته‌ها در هر کجای دنیا حمایت می‌کند.» اما در بحرین و در بسیاری از جهان عرب این اظهارات در حد حرف باقی مانده است.نوع مطلب : اخبار  سیاسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
اوقات شرعی

فال حافظ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات