« ما راست قامتان جاودانه تاریخ خواهیم ماند». شهید مظلوم دکتر بهشتی

انقلاب ایران نمونه جدیدی از دمکراسی مبتنی بر اسلام به جهان ارائه کرد

نویسنده : شمع
تاریخ:یکشنبه بیست و دوم بهمنماه سال 1391-ساعت 09 و 10 دقیقه و 14 ثانیه

اندیشمند و پژوهشگر استراتژیست سوری تاکید کرد که انقلاب ایران نمونه جدیدی از دمکراسی مبتنی بر اسلام به جهان معرفی کرد که تا پیش از این در عرصه بین‌المللی مطرح و ارائه نشده بود.

خبرگزاری فارس: انقلاب ایران نمونه جدیدی از دمکراسی مبتنی بر اسلام به جهان ارائه کرد

«یوسف حسن»، اندیشمند و پژوهشگر استراتژیست سوری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دمشق تاکید کرد که ایران کشور بزرگی است که دارای امکانات بسیار است و طی سه دهه‌ای که از انقلاب اسلامی در آن می‌گذرد، موفق شده احترام منطقه‌ای و بین المللی برای خود جلب کند.

وی از جمله موفقیت‌های انقلاب ایران را ارائه نمونه جدیدی از دمکراسی به عرصه بین المللی دانست که در دمکراسی مبتنی بر اصول و مبادی اسلامی نمود پیدا می‌کند.

به اعتقاد این اندیشمند و پژوهشگر استراتژیست سوری مهمترین ویژگی و خصوصیت انقلاب ایران را باید در حمایت آن از مستضعفان جهان و همچنین قضیه فلسطینی و محور مقاومت در منطقه ملاحظه کرد.

 

  *** آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگوست ***

 

فارس: جایگاه ایران را بعد از 30 سال که از انقلاب اسلامی در این کشور می‌گذرد، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

یوسف: واقعیت امر این است، با وجودی‌که ایران در محاصره شدید و ظالمانه از ابتدای انقلاب قرار دارد، با این حال این کشور موفق شده است، نمونه و الگویی متفاوت از نمونه‌های سیاسی موجود در کشورهای پیشرفته ارائه دهد و باید انقلاب ایران را نمونه دمکراسی در نوع اسلامی آن ملاحظه کرد.

 

فارس: نقاط ضعف و قوت ایران را در کجا ارزیابی می‌کنید؟

 

یوسف: به نظر من نقاط قوت انقلاب ایران را باید در حمایت و پشتیبانی آن از مستضعفان جهان و قضیه فلسطینی ملاحظه کرد که یکی از مهمترین قضایای تاریخ بشریت تلقی کرد و این امتیاز بزرگی برای انقلاب ایران به شمار می‌آید و در تمام این سال‌ها جمهوری اسلامی ایران این واقعیت را در حمایت و پشتیبانی از مستضعفان جهان و حمایت از آنها در تمام سطوح و اشکال نادیده نگرفت.

 

فارس: نقش مثبت رهبری انقلاب را در انقلاب ایران چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا انقلاب ایران بر انقلاب‌های عربی تاثیرگذار بوده است؟

 

یوسف: نقش ایران در منطقه را تقویت روند مقاومت و محور آن ارزیابی می‌کنم. جمهوری اسلامی ایران طی تمام سال‌های گذشته از مقاومت فلسطینی حمایت کرده و موفقیت‌ها و پیروزی‌هایی را علیه رژیم صهیونیستی در سال 2009 و طی تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه و همچنین تجاوز سال گذشته آن و پیش از آن در سال 2006 با پیروزی حزب الله بر دشمن صهیونیستی محقق کرده بود و بی‌تردید اگر حمایت ایران از مقاومت نبود، چنین پیروزی و موفقیتی محقق نمی‌شد و در این زمینه حمایت ایران از مستضعفین انکار ناپذیر است.

 

فارس: نقش منطقه‌ای و بین المللی ایران به ویژه تاثیر آن در سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

یوسف: هرگونه موفقیتی که محور مقاومت بر دشمن صهیونیستی محقق کرده است، بازتابی مثبت بر فلسطین و لبنان نهاده و این تاثیرات حتی شامل نوار غزه هم شده است، بگونه‌ای که هم اکنون نوار غزه حتی از دشمن صهیونیستی هم قوی‌تر و قدرتمندتر شده است و دشمن در هرگونه تجاوز آینده علیه مقاومت فلسطینی در این منطقه مجبور است، محاسبات دقیق و گوناگونی انجام دهد و این موضوعی است که بر مقاومت لبنان یعنی «حزب الله» هم صدق می‌کند. افزون بر اینکه باید گفت، ایران همواره از مذاکره و گفت‌وگو برای حل منازعات داخلی کشورها و همچنین منطقه‌ای حمایت کرده و به حل مسالمت‌امیز آنها ایمان و باور دارد و آن را پایه و اساس حل بحران‌ها می‌داند و بهترین دلیل این مدعا بحران سوریه است که ایران همواره در آن بر حل بحران با مشارکت تمام طرف‌ها و جریان‌های درگیر در سوریه تاکید و حمایت کرده است.

 

فارس: چرا برخی طرف‌ها از ایران بیم دارند؟

 

یوسف: اگر منظور شما کشورهای نفت خیز جهان عرب است، باید گفت که این کشورها، خود کشورهای متزلزلی در حوزه آزادی و دمکراسی هستند، در حالی‌که ایران نمونه جدیدی از دمکراسی اسلامی را ارائه داده و اگر این نمونه به این کشورها صادر و منتقل شود، بی‌تردید نظام‌های حاکم در این کشورها و سیاست‌هایشان را تهدید خواهد کرد و این اصل و جوهره قضیه ایران هراسی است و به نظر من این قضیه ارتباطی به موضوع و قضیه شیعه و سنی ندارد، بلکه بحث برسر منافع و قضیه خاندان‌های حاکم است که تلاش دارند، آن را از این بعد و منظر به تصویر بکشند، در حالی‌که به نظر من اصلا چنین نیست.

 

فارس: برخی مدعی هستند که ایران خطرناک‌ترین دشمن برای اعراب است در حالی که اسرائیل را نادیده می گیرند، نظر شما در این‌باره چیست؟

 

یوسف: به زبان ساده باید گفت، این نزاع، نزاعی برسر افکار و منافع است. نمونه‌ ایران از دید شیوخ و پادشاهان عرب باید درگیر مشکلات و چالش‌های بی‌نهایت و لاینحل شود، چون استقرار این نمونه در خلیج فارس فاجعه‌ای بزرگ برای خاندان‌های حاکم است که تمام قدرت و ثروت کشورهای خود را به دست دارند و با سرنوشت مردم خود به راحتی بازی می‌کنند

 

فارس: به نظر شما ایران قدرت و توانمندی خود را از کجا باز می‌یابد؟

 

یوسف: قدرت در دست مردم است و این تجربه‌ای بسیار مهم و جدید از دمکراسی در جهان است، دمکراسی مبتنی بر خصوصیات و ویژگی‌‌های اسلامی است و من تصور می‌کنم که قدرت و توانمندی ایران چه در بعد سیاسی، اقتصادی و چه اجتماعی را باید در این امر ملاحظه کرد.نوع مطلب : حماسه ایرانیان  سیاسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
اوقات شرعی

فال حافظ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات